Gå til sideindhold
SKOLEPILOTERNE  /  VI LAVER OGSÅ  /  HÅNDVÆRKER FOR EN DAG 

 

Ungdomsskolen går sammen med erhvervslivet om at udbrede flere praksisfaglige forløb til unge.

 

Ungdomsskolen tilbyder fire erhvervsrettede forløb.

 

Kom og vær Smed for en dag, Tækkemand for en dag, Mekaniker for en dag eller Plastmager for en dag, når Ungdomsskolen omdanner det store værksted til en byggeplads, et laboratorium eller et smedeværksted.

 

Sammen med fagfolk fra lokale virksomheder – en tækker, en smed, en mekaniker og en plastmager samt ungdomsskolens faglærer - skabes et læringsrum, hvor der er fokus på, hvad man reelt arbejder med i de tre forskellige fag ude i deres virksomheder.

 

Vi går fra opgave til produkt, når der bliver svejset en lampe, tækket et læskur, designet et 3D printet produkt og skiftet hjul og olie mm på en bil. Der bliver arbejdet med det rigtige værktøj og maskiner.

 

Det handler om erhvervsbrobygning, karrierelæring, virksomhedssamarbejde, teamsamarbejde, praksisfaglighed og om at nå i mål med et færdigt produkt.

 

Forløbene strækker sig over én dag fra kl. 8-15 og henvender sig til kommunens 8. og 9. klasser.

 

Det er en forudsætning, at klassen har været med til Mini Skills Helsingør i 7. klasse. 

 


 

KONTAKT

 

Koordinator Charlotte Karrebæk 

chk08@helsingor.dk eller 25311147.

Mekaniker for en dag
Plastmager for en dag
Smed for en dag
Tækker for en dag

Apricore logo