Gå til sideindhold
HOLD  /  MEDIE & TEKNOLOGI 

MEDIE & TEKNOLOGI

3D - print - Helsingør
3D-print er et hold, hvor vi udvikler eller finder figurer fra computerspil, brikker til spil, gaver til venner og familie eller bare noget vi synes ser sjovt ud. Du kan finde en masse eksempler på, hvad man kan lave på https://www.thingiverse.com/ Udover 3D print har vi en del ventetid, når vi har sat print i gang, den tid bruger vi på at snakke, se videoer på YouTube, spille nogle computerspil som Roblox eller Super Auto Pets. Det er en central del af holdet, at vi skaber et hyggeligt fællesskab.
Filmværksted - Helsingør
På holdet lærer du en masse om at lave film. Om du vil fokusere på den tekniske del bag kameraet, eller skuespillet foran kameraet er op til dig... vi har brug for begge dele. Vi kommer igennem alle dele af en produktion - lige fra idéfasen over planlægningen, optagelserne, klipningen og efterproduktionen.
Lys, Lyd & Sceneteknik - Helsingør
På dette hold lærer du at lave lyd og lys til Ungdomsskolens store events og fester. Du er med i hele processen, fra planlægning til opsætning og udførelse, og det er kun fantasien, der sætter grænser for, hvad der kan lade sig gøre.

Filmværkstedets 2 afslutningsfilm

The Night Drive & Dr. Karensteins Revenge
*
Denne video kan ikke vises da du ikke har accepteret cookies for markedsføring.
Klik her for at ændre dette


Senest opdateret 13.06.2023 13:03 af CVH